Co to jest jaskra i czy można ją wyleczyć

Jaskra jest wynikiem uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Gdy ten nerw stopniowo się pogarsza, w polu widzenia pojawiają się martwe punkty. Z powodów, których lekarze nie do końca rozumieją, to uszkodzenie nerwów jest zwykle związane ze zwiększonym ciśnieniem w oku. Podwyższone ciśnienie w oku jest spowodowane nagromadzeniem się płynu, który przepływa przez wnętrze oka. Ten wewnętrzny płyn normalnie spływa przez tkankę zwaną siateczką beleczkowatą pod kątem, w którym spotykają się tęczówka i rogówka. Gdy płyn jest nadmiernie produkowany lub system drenażowy nie działa prawidłowo, płyn nie może wypływać z normalną szybkością i wzrasta ciśnienie w oku.

Co to jest jaskra i czy można ją wyleczyć

Badaj wzrok pod kątem wystąpienia jaskry

Jaskra jest chorobą dziedziczną, więc jeśli w twojej rodzinie ktoś chorował na jaskrę, w przyszłości może ona wystąpić również u ciebie. Lekarze rozróżniają kilka rodzajów jaskry i mogą mieć one różny przebieg i objawy. Jaskra otwartego kąta jest najczęstszą postacią choroby. Kąt drenażu utworzony przez rogówkę i tęczówkę pozostaje otwarty, ale siateczka beleczkowa jest częściowo zablokowana. Powoduje to stopniowy wzrost ciśnienia w oku. To ciśnienie uszkadza nerw wzrokowy. Dzieje się to tak wolno, że możesz stracić wzrok, zanim zdasz sobie sprawę z problemu.

Jaskra zamkniętego kąta występuje, gdy tęczówka wybrzusza się do przodu, zwężając lub blokując kąt drenażu utworzony przez rogówkę i tęczówkę. W rezultacie płyn nie może krążyć w oku i wzrasta ciśnienie. Jaskra zamykającego się kąta może wystąpić nagle lub stopniowo. W jaskrze z normalnym napięciem nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu, mimo że ciśnienie w oku mieści się w normalnym zakresie. Możesz mieć wrażliwy nerw wzrokowy lub możesz mieć mniej krwi dostarczanej do nerwu wzrokowego. Ten ograniczony przepływ krwi może być spowodowany miażdżycą lub innymi stanami upośledzającymi krążenie. Gdy ten nerw wzrokowy stopniowo ulega uszkodzeniu, w polu widzenia pojawiają się martwe punkty.

Należy zatem regularnie badać wzrok pod kątem chorób takich jak jaskra Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wiele gabinetów okulistycznych, które takie choroby oczu leczą u pacjentów.