Różne rodzaje materiałów i tkanin w zależności od potrzeb jakie posiadamy.

Czy kupując nową odzież w sklepach odzieżowych, w największych galeriach handlowych czy też przez internet, za każdym razem sprawdzasz z jakiego materiału są wykonane poszczególne części odzieży, którą planujesz kupić? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi negatywnie to bardzo źle.

Każdy z nas przed zakupem jakiegokolwiek elementu odzieży powinien dowiedzieć się z jakiego materiału jest wykonana dana koszulka, koszula biznesowa, sweter czy spodnie. Niezwykle istotnym jest abyśmy posiadali choć minimalną wiedzę na temat tego jakie plusy i minusy posiadają poszczególne rodzaje tkanin. Na samym początku powinniśmy powiedzieć przede wszystkim o tym, na jakie kategorie materiałów możemy natknąć się w różnego rodzaju sklepach odzieżowych. Pierwszy kategoria to oczywiście materiały naturalne takie jak wełna, włókna konopii czy jedwab, kaszmir. Mają one przede wszystkim takie cechy jak przewiewność, duży stosunek przepuszczalności powietrza, są miłe w dotyku i mówiąc najkrócej zdrowsze w porównaniu do pozostałych kategorii. Druga kategoria to materiały sztuczne, choć nazwa może być myląca, ponieważ ta grupa materiałów jest produkowana z naturalnych składników, jednak jest to głównie celuloza, wiskoza czy włókna bambusowe. Trzecią i ostatnią kategorią materiałów są materiały syntetyczne, których produkcja odbywa się poprzez wykorzystanie składników, które w natuaralny sposób nie występują w naturze. Może to być między innymi poliester, poliamid czy akryl. Syntetyczne materiały elektryzują się, nie są przewiewne i nie oddychają, a także bardzo łatwo się gniotą i mogą wywoływać alergie u osób z wrażliwą skórą.
Do najczęściej występujących materiałów, które wyróżnione spotkamy na metkach ciuchów na sklepowych pułkach i wieszakach, zaliczamy przede wszystkim wełnę, bawełną oraz poliester. Wełna jest pochodzenia naturalnego, jak raczej każdy wie pozyskiwana jest z sierści owiec, a nawet wielbłądów. Różne rodzaje materiałów i tkanin w zależności od potrzeb jakie posiadamy.

Wełna cechuje się przede wszystkim tym, że bardzo dobrze izoluje nasze ciało od warunków zewnętrznych, potrafi zatrzymać ciepło w bardzo zimne dni.

Wełniane ciuchy są odporne na rozciąganie oraz deformację swojego kroju. Za najlepszy rodzaj wełny uważa się wełnę pozyskiwaną z sierści owiec z rasy merynos. Z kolei kaszmir to materiał, który pozyskuje się z sierści kóz, których rasa jak nie trudno się domyślać określana jest jako kaszmirskie. Bawełna to z kolei materiał sztuczny, jednak pozyskiwany z naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Bawełna bardzo dobrze pochłania wilgoć oraz jest bardzo miękka w dotyku. Z bawełny tworzy się również sztruks, dżins czy aksamit. Najbardziej znanym syntetycznym materiałem jest poliester. Jest to włókno które praktycznie w żaden sposób nie pochłania wilgoci, nie przepuszcza powietrza, przez co cyrkulacja powietrza jest na marnym poziomie. Szybko schnie i mało się gniecie. Jeśli poszukujesz dla siebie odpowiednich materiałów do własnych celów koniecznie sprawdź sklep otula gdzie znajdziesz najróżniejszego rodzaju materiały zarówno pod względem wykonania, kolorystyki czy tkaniny.