Aspekty prawne nowoczesnych technologii internetowych

Nowoczesne technologie internetowe, multimedialne stwarzają nowe sytuacje, które nie zawsze regulowane są prawnie.

Obecnie przepisy starają się nadążać za nowinkami technologicznymi. Dobrym przykładem może być rozwój oprogramowania AI, czyli sztucznej inteligencji, programów które same uczą się rozwiązywać problemy. Unia Europejska przygotowała pewne wytyczne, które mogą dotyczyć firm tworzących oprogramowanie jak również użytkowników końcowych, aby we właściwy sposób używać inteligentnych narzędzi.

Aspekty prawne nowoczesnych technologii internetowych

Ochrona wizerunku i anonimowość w sieci

Systemy monitoringu, smartfony, towarzyszące nam na co dzień aparaty, kamery powodują że nasz wizerunek może być zarejestrowany w wielu różnych sytuacjach. Należy być świadomym, że jest on chroniony prawnie, przez wytyczne Unii Europejskiej oraz prawo polskie. Jest to szczególnie ważne ze względu na łatwość z jaką możemy umieszczać filmy czy też zdjęcia w serwisach społecznościowych, przykładowo zdjęcia na których będą widoczne także osoby postronne. Powinniśmy wiedzieć w jaki sposób możemy wykorzystywać tego rodzaju materiały. Dodatkowo przepisy określają także sposób wykorzystania treści przez firmy, w celach zarobkowych.

Odwiedzając strony internetowe często uzyskujemy informację, że strona internetowa zbiera przy pomocy przeglądarki różnego rodzaju dane, może być to przykładowo adres IP jak również wiele innych danych związanych przykładowo z naszymi zainteresowaniami. Następnie mogą być one przetwarzane przez firmy reklamowe, które będą publikowały dopasowane treści do naszych zainteresowań. Dobrym przykładem mogą być reklamy Google, które często wyświetlają się na stronach internetowych, są one dopasowane do historii naszych odwiedzin na tematycznych stronach internetowych czy w sklepach internetowych. Często widzimy w boksach reklamowych produkty, których szukaliśmy wcześniej w sklepie. Internet jest bardzo ważnym narzędziem dla firm reklamowych, agencji marketingowych, które w ten sposób pozyskują dane o klientach, należy być świadomym swoich praw dotyczących ochrony danych.

Na blogu https://skpipblog.pl/ znajdziemy bardzo wiele interesujących artykułów, które pozwolą nam zrozumieć prawo związane z naszymi danymi. Przeczytamy bardzo wiele interesujących artykułów z dziedziny technologii, robotyzacji oraz automatyki, dowiemy się jakie skutki społeczne może nieść za sobą automatyzacja naszego życia, w jaki sposób internet oddziałuje na nasze życie.