Istnieją sytuacje, w których z pojazdu korzysta nie tylko właściciel, ale również jego pełnoletnie dzieci, członkowie rodziny czy też znajomi, którzy decydują się na pożyczenie auta.
W związku z tym przy ubezpieczaniu pojazdu, warto podawać informacje na temat przewidywanych użytkowników dodatkowych. Ze względu na rozliczenia i możliwość wypracowania zniżek, warto ustanowić młodych kierowców jako współwłaścicieli pojazdów. Oczywiście czasami zdarzają się sytuacje, w których auto jest pożyczane osobom spoza listy przewidywanych dodatkowych użytkowników samochodu.
Wpływ użyczenia pojazdu na ubezpieczenie
Użyczenie pojazdu innej osobie może wiązać się z różnymi konsekwencjami, jeśli taki użytkownik auta doprowadzi do stłuczki, wypadku albo innego zdarzenia drogowego. Co prawda ubezpieczający nadal nie poniesie żadnych kosztów rekompensaty, ponieważ odszkodowanie zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ale firma ubezpieczająca może dokonać ponownego obliczenia składki i podwyższenia jej wysokości. Konsekwencją takiej sytuacji jest również utrata zniżek.
Dodatkowo jeśli osoba użyczająca auto, spowodowała zdarzenie drogowe pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie posiada prawa jazdy lub zbiegła z miejsca zdarzenia, wówczas ubezpieczyciel może zażądać od właściciela pojazdu zwrotu kosztów poniesionych w ramach wypłaconego odszkodowania. Można więc zauważyć, że użyczenie pojazdu osobie, która nie została zgłoszona jako użytkownik dodatkowy, wiąże się ze sporymi stratami finansowymi oraz utratą zniżek, które jest trudno wypracować.
Wiele informacji na temat użyczania pojazdów i ubezpieczenia OC można znaleźć w sieci, na przykład na stronie http://ubezpieczenie-oc.auto.pl/uzyczenie-samochodu-a-ubezpieczenie-oc/. Warto zgłaszać osoby jako użytkowników dodatkowych, a nawet wpisywać je w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaścicieli. Jeśli auto ma być pożyczone osobie spoza listy, wówczas trzeba mieć pewność, że jest to doświadczony i godny zaufania kierowca.