Fizjoterapia w przypadku nietrzymania moczu

Fizjoterapia uroginekologiczna to nowa dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się problemami z miednicą mniejszą oraz mięśniami miednicy.

W przypadku choroby bardzo ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie oraz wybranie metody leczenia schorzeń. Z fizjoterapii tego typu mogą skorzystać kobiety w każdym wieku, może być to fizjoterapia, która będzie ukierunkowana na regenerację poporodową lub też na przygotowanie kobiety do porodu. Fizjoterapia tego typu stosowana jest także w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu.

Fizjoterapia w przypadku nietrzymania moczu

Kiedy potrzebna jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Mimowolne i niekontrolowane oddanie moczu jest bardzo nieprzyjemne i stresujące. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy kichasz, śmiejesz się lub kaszlesz. Kobiety z nietrzymaniem moczu z parcia odczuwają nagłą potrzebę oddania moczu. Dno miednicy utrzymuje na miejscu pęcherz, odbytnicę i macicę. W przypadku osłabienia dna miednicy mogą one opadać w dół i powodować typowe objawy, takie jak uczucie ucisku w dół lub uczucie ciała obcego w pochwie. Może również prowadzić do zaburzeń opróżniania pęcherza, nietrzymania moczu i problemów z wypróżnianiem.

Wiele kobiet cierpi na dysfunkcję pęcherza, nietrzymanie moczu lub zwiotczenie narządów jamy brzusznej. Często można stosować różne formy niechirurgicznej terapii zachowawczej, takie jak ćwiczenia dna miednicy, wkładki czy terapia elektrostymulacyjna i leki. Typowe objawy to uczucie ucisku lub ciała obcego w pochwie, zaburzenia opróżniania pęcherza, częste parcie na mocz, aż do mimowolnej utraty moczu. Dotyczy to kobiet w każdym wieku. Przypadki tego typu są bardzo kłopotliwe, kobiety unikają uprawiania sportu, spotkań, co może prowadzić do izolacji społecznej. Obecnie tego typu problemy można bardzo skutecznie leczyć, stosuje się bardzo nowoczesne sposoby fizjoterapii, które będą prowadziły do usunięcia problemu.

Dzięki odpowiedniej fizjoterapii uroginekologicznej możemy zmniejszyć dolegliwości bólowe w obrębie miednicy, poprawić siłę mięśni, przygotować organizm do zajścia w ciążę. Dlatego coraz popularniejsza staje się fizjoterapia uroginekologiczna warszawa jest miastem, gdzie możemy znaleźć klinikę, która specjalizuje się w tego typu leczeniu. Dzięki temu można poprawić jakość życia, usunąć problemy związane z nietrzymaniem moczu.