Rozliczenia podatkowe dla osób pracujących zdalnie na rzecz firm zagranicznych

Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie, będzie to przykładowo branża IT, programiści, webmasterzy, wiele osób z innych branż może wykonywać usługi z domu na rzecz różnych firm.

Mogą być to firmy znajdujące się w Polsce, jak również firmy zagraniczne. W tym przypadku należy pamiętać o ubezpieczeniach społecznych, obowiązkach podatkowych wynikających z faktu wykonywania pracy.

Rozliczenia podatkowe dla osób pracujących zdalnie na rzecz firm zagranicznych

Praca w Polsce dla zagranicznego pracodawcy

Praca zdalna zyskała na popularności w dobie pandemii, kiedy pracodawcy chcieli rozdzielić pracowników, aby zmniejszyć zagrożenie związane z zarażeniem. W wielu branżach pracownicy mogli wykonywać czynności w domu, na laptopie służbowym lub własnym. Obecnie technologia pozwala na łatwy kontakt pomiędzy pracownikami, stworzenie platformy wymiany danych, łatwą koordynację wszystkich osób, które pracowały z domu. W przypadku jeżeli praca zdalna wykonywana jest w Polsce, natomiast pracodawca posiada siedzibę zagraniczną, wówczas pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu w miejscu świadczenia pracy. W tym przypadku ważne jest miejsce świadczenia pracy, a nie siedziba firmy, jest to jedna z podstawowych zasad, która obowiązuje w przypadku opłacenia ubezpieczenia społecznego z tytułu umowy o pracę.

Należy także pamiętać o obowiązkach podatkowych, polscy pracownicy, którzy posiadają zameldowanie w kraju, będą podlegali obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W niektórych przypadkach prawo podatkowe w kraju, w którym znajduje się siedziba firmy, mogłaby przewidywać opodatkowanie także za granicą. Jednak w tym przypadku obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Są to umowy międzynarodowe, Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami na terenie całego świata. W przypadku jeżeli osoba pracuje przez większość czasu w Polsce, posiada tutaj miejsce zameldowania, rodzinę, wówczas podatek płaci w kraju.

Warto zatem pamiętać o obowiązujących przepisach, jeżeli dotyczy nas praca w polsce dla zagranicznego pracodawcy, powinniśmy pamiętać o obowiązku płacenia składek zdrowotnych, podatków, zaliczek na podatek dochodowy od dochodów otrzymywanych od pracodawcy.