Prawo jazdy po wyroku- jak się o nie starać?

Kara za prowadzenie pojazdu po alkoholu w postaci czasowego zatrzymania prawo jazdy jest bardzo dotkliwa, zwłaszcza dla zawodowych kierowców. Cóż, nie ma możliwości jej uniknąć, lecz jest szansa, by odzyskać uprawnienia dużo wcześniej. Tylko jak to zrobić? Więcej na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Wniosek o oddanie prawa jazdy

Chcąc szybciej odzyskać prawo jazdy, trzeba złożyć wniosek do sądu i poprzeć go stosowną dokumentacją. Tutaj warto poprosić o pomoc adwokata, bo procedura jest dość skomplikowana. Należy pamiętać, iż zatrzymane prawo jazdy nie zawsze zostanie oddane przed końcem kary. Jeśli dokument został zabrany na 10 lat, wniosek można składać dopiero po upływie połowy kary, czyli po 5 latach. „Szczęściarze”, którzy stracili dokument tylko na rok, nie muszą o nic wnioskować ani zdawać ponownie testów i jazdy. W gorszej sytuacji będą osoby, które pod wpływem alkoholu spowodowały wypadek, w którym byli ranni bądź były ofiary śmiertelne. Dożywotnio zabrane prawo jazdy też można odzyskać, jednak wniosek o to należy złożyć dopiero po upływie 10 lat i trzeba liczyć się z koniecznością zamontowania w pojeździe blokady alkoholowej.


Pozytywnie rozpatrzony wniosek- czy to powód do szczęścia?

Po części można powiedzieć, że tak, bo to, że sąd przychylił się do wniosku to tylko połowa sukcesu. Konieczny będzie jeszcze ponowny egzamin, a to już takie łatwe nie będzie. By znów wsiąść za kółko trzeba:
– pozytywnie przejść badanie lekarskie i psychotesty
– zdać egzamin teoretyczny
– zdać egzamin praktyczny
– złożyć wniosek i wymagane dokumenty w stosownym urzędzie

Oczywiście koszty pokrywa każdy ze swojej kieszeni. Pocieszający jest fakt, że nie trzeba robić całego kursu tak jak za pierwszym razem. Prawo jazdy nie odzyska kierowca, który nie przeszedł pozytywnie testów psychologicznych, jest osobą uzależnioną od alkoholu bądź innych substancji odurzających. W ośrodkach egzaminacyjnych kierowcy, którzy stracili prawko za alkohol, nie są traktowani ulgowo, a wręcz przeciwnie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo ciężko będzie zdać wszystko za pierwszym razem.

Zamieszczono w: Blog