Optymalne warunki do przechowywania owoców w chłodni

Sadownicy często do przechowywania owoców wykorzystują specjalistyczne chłodnie, w których można zapewnić odpowiednie warunki.

Należy zwrócić uwagę na temperaturę, powinna być ona odpowiednia w zależności od przechowywanych owoców. Na okres przechowywania wpływ ma także skład powietrza, wilgotność. Chłodnie zazwyczaj posiadają systemy, które podtrzymują wysoką wilgotność, powyżej 80%, dzięki czemu owoce nie wysychają, będą posiadały większą uwagę w czasie sprzedaży.

Optymalne warunki do przechowywania owoców w chłodni

W jaki sposób przechowywać morele?

W chłodniach można stworzyć odpowiednie warunki, przykładowo zmniejszając ilość tlenu natomiast podnosząc zawartość dwutlenku węgla. Stosowane są także różnego rodzaju preparaty, substancje czynne, które opóźniają skutecznie dojrzewanie owoców. W przypadku kiedy przechowujemy morele, należy pamiętać, iż okres przechowywania jest bardzo krótki, zatem należy zwrócić szczególną uwagę na czas zbiorów.

Najlepiej przechowywać owoce lekko niedojrzałe, wówczas długość przechowywania znacznie się wydłuży. Morele możemy przechowywać w temperaturze około 0 stopni Celsjusza, wilgotność powinna wynosić około 90%. W ten sposób wydłużymy okres przechowywania, dodatkowo morele często przechowuje się w małych papierowych torebkach, które powinny jednak zapewniać dopływ powietrza do owoców. Innym sposobem będzie przechowywanie w skrzyniach, możemy umieścić owoce w kilku warstwach. Morele nie mogą zostać przesuszone podczas przechowywania, dlatego należy układać owoce oraz skrzynki w taki sposób, aby zapewniony był obieg powietrza o wysokiej wilgotności. Najczęściej morele przechowuje się do dwóch tygodni, wówczas nie stracą swoich właściwości, należy naturalnie dokonywać inspekcji, sprawdzać czy powietrze posiada odpowiednie parametry, czy wentylacja działa w sposób prawidłowy. Oczywiście możemy zastosować dodatkowe preparaty, które mogą blokować wydzielanie przykładowo etylenu przez owoce, który wpływa na szybsze dojrzewanie.

Jeżeli chcemy upewnić się, iż morele będą przechowywane prawidłowo, możemy wejść na stronę https://fruitsmart.pl/przechowywanie-moreli/, znajdziemy tam specjalny preparat, który pozwala na dłuższe przechowywanie owoców. Powoduje on, że owoce nie więdną, będą także mniej podatne na różnego rodzaju choroby.

Zamieszczono w: Blog