Ferie zimowe w Beskidach Zachodnich – pomysły na rodzinny odpoczynek w górach

Ferie zimowe to okazja, by spędzić czas z najbliższymi, bez troski o kolejne wzywania zawodowe i z dala od szumu wielkiego miasta. Ci, którzy wybiorą Beskidy Zachodnie na miejsce wypoczynku, z pewnością nie będą żałować podjętej decyzji. Zastanawiasz się, jakie rozrywki czekają na rodziny w tym regionie Polski? Mamy dla Ciebie garść cennych inspiracji! 

Zimowe szaleństwo w Beskidach Zachodnich – gdzie wybrać się na narty?

Jak wiadomo, początek roku to prawdziwa gratka dla fanów sportów zimowych. Spora część z nich przyjeżdża w Beskidy Zachodnie, bo to właśnie tutaj czeka na nich doskonale rozwinięta baza narciarska wraz z perfekcyjnie przygotowanymi i oświetlonymi stokami. 

Jeśli chcesz wybrać najlepszy z nich, koniecznie sprawdź ranking ze strony TOP 3 stoki narciarskie w Gorcach, w którym to przedstawiono propozycje dla wymagających narciarzy i snowboardzistów. 

Warto wiedzieć też, że rejon ten sprzyja również narciarstwu biegowemu, a jego pasjonaci mogą korzystać z wielu tras, zapewniających malownicze widoki, ciszę, kontakt z przyrodą i świeże powietrze, przez co sport staje się tutaj prawdziwą przyjemnością.

Trekking w górach — które szczyty warto zdobyć?

Góry nieodłącznie kojarzą się z trekkingiem. Wyruszając na szlak zimą, należy pamiętać jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności, odpowiednim ubiorze i dostosowaniu trasy do możliwości uczestników wycieczki. Jeśli chcesz poznać bliżej faunę i florę regionu oraz zachwycić się pięknymi krajobrazami, koniecznie wybierz szlak na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców.

Więcej o tej wyjątkowej górze dowiesz się po przejściu na stronę baza wypadowa na Turbacz, gdzie zamieszczono m.in. opisy poszczególnych szlaków. Idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi będzie natomiast góra Wdżar, na którą stosunkowo łatwo dotrzeć, a która może zachwycić najmłodszych członków rodziny swoją anomalią magnetyczną. Koniecznie zabierz więc ze sobą kompas, by zobaczyć na własne oczy, jak jego igła zamiast północy, zaczyna wskazywać kierunek południowy.

Zimowe wędrówki w Beskidach – który kierunek wybrać?

Beskidy to jednak nie tylko szlaki górskie, prowadzące na kolejne wzniesienia. Można tutaj bowiem skorzystać z wytyczonych tras spacerowych i ścieżek dydaktycznych, zapewniających niesamowite widoki i bliskość natury. Komfortowy dostęp do takich atrakcji gwarantują obiekty noclegowe, położone w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego. 

Ofertę jednego z nich sprawdzisz pod adresem www.apapiernia.pl, gdzie zamieszczono również niewielką galerię pobliskich atrakcji. W samym Gorczańskim Parku Narodowym wytyczonych zostało kilka ścieżek edukacyjnych, dzięki którym w ramach rodzinnego wyjazdu, można poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą i historyczno-kulturową. 

Wśród najczęściej wybieranych wymienić trzeba z pewnością Dolinę Gorcowego Potoku, trasę Wokół Doliny Poręby oraz Partyzancką ścieżkę na Turbacz, czy Dolinę Kamienicy.

Jakie atrakcje czekają na rodziny w południowej Polsce?

Południowa Polska, a konkretnie Beskidy Zachodnie, to prawdziwy raj dla tych, którzy cenią sobie aktywne formy spędzania wolnego czasu z bliskimi osobami. Największe atrakcje regionu, dedykowane całym rodzinom, to przede wszystkim:

  • Rabkoland – podzielony na 6 stref tematycznych, od Strefy Trzmiela, przeznaczonej dla najmłodszych uczestników zabawy, przez Strefę Cyrkową, Strefę Wejścia z Wesołą Farmą, aż po Strefę Wikingów, Dżunglę i Machinarium z imponującym diabelskim młynem,
  • Park Linowy Ustroń – dostarczający niesamowitych wrażeń i sporej dawki adrenaliny. W tym miejscu doskonale będą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli,
  • Leśny Park Niespodzianek, położony na stoku Równicy, pozwoli najmłodszym członkom rodziny zobaczyć na żywo zwierzęta, żyjące w Beskidach oraz poznać ich zwyczaje.

Gdzie szukać ciepła w zimie?

Nie jesteś zwolennikiem zimowego szaleństwa, a myśl o zaśnieżonych górskich szlakach wywołuje nieprzyjemne dreszcze? Nie rezygnuj z wypoczynku w Beskidach Zachodnich! Tutaj bowiem znaleźć można również wiele miejsc, w których relaksu zaznają osoby, z utęsknieniem wypatrujące gorącego lata. Jednym z nich są Termy Gorce, podzielone na trzy strefy:

  • Strefa Relaksu – spełniająca oczekiwania wszystkich tych, którym zależy na cieple basenów termalnych i odpoczynku w rozgrzanej saunie,
  • Strefa Odnowy – w której coś dla siebie znajdą z pewnością turyści, nastawieni na profesjonalne wsparcie ciała i przywrócenie harmonii ducha,
  • Strefa Smaku – w której spotykają się wszyscy ci, którzy chcą odkryć nowe smaki i zakończyć odpoczynek kulinarnym akcentem.

Będąc w pobliżu term warto odwiedzić również Orkanówkę, czyli Muzeum Biograficzne w Zagroniu, odbyć spacer aleją, tworzoną przez 150-letnie jawory czy też wejść na szczyt Suhory, gdzie znajduje się najwyżej położone w Polsce obserwatorium astronomiczne.

Jak spędzić zimowe wieczory w Beskidach Zachodnich?

Długie, zimowe wieczory i wcześnie zapadający zmrok z pewnością nie powinny odstraszyć tych, którzy na miejsce wypoczynku wybrali Beskidy Zachodnie. Taki czas warto spędzić z rodziną, spacerując po większych miastach i korzystając z oferty klimatycznych restauracji, serwujących regionalną kuchnię. 

To również szansa na poznanie tradycji regionu i integrację z jego mieszkańcami. Wieczorami, jeśli pozwala na to pogoda, w Beskidach organizowane są również kuligi z pochodniami, zakończone ogniskiem i poczęstunkiem dla uczestników. Taka forma spędzania wolnego czasu zapewni nie tylko wyjątkową rozrywkę, ale pozwoli także odbudować więzy rodzinne, nadszarpnięte nieco przez codzienne zabieganie i natłok obowiązków.