Rodzaje ubezpieczeń motoryzacyjnych

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z licznymi korzyściami i atutami dla właścicieli.

Mają oni możliwość zapewnienia sobie transportu na krótkich i dalekich dystansach. To z kolei oznacza niezależność od znajomych posiadających własne auta oraz od rozkładów jazdy środków komunikacji miejskiej lub międzymiastowej. Własny samochód to nie tylko korzyści, ale również ważne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność zadbania o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Na polskim rynku dostępnych jest wiele firm oferujących różne produkty związane z ubezpieczeniami.

Rodzaje ubezpieczeń motoryzacyjnych

Obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia samochodów

Posiadacze samochodów mają możliwość korzystania z wielu obowiązkowych i nieobowiązkowych ubezpieczeń motoryzacyjnych. Do grona obowiązkowych produktów zaliczają się polisy OC. Każdy posiadacz samochodu musi mieć wykupioną taką polisę. W razie stłuczki lub innego zdarzenia, odszkodowanie dla osoby poszkodowanej jest wypłacane w ramach polisy OC sprawcy. Nic więc dziwnego, że jest to najpopularniejszy rodzaj ubezpieczenia motoryzacyjnego oferowanego przez praktycznie każde towarzystwo działające w Polsce.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia nieobowiązkowe to warto zwrócić uwagę na Autocasco, dzięki któremu można uzyskać odszkodowanie niezależnie od tego kto był sprawcą zdarzenia powodującego szkodę. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu Assistance, w ramach którego oferowane jest holowanie i usługi z zakresu pomocy drogowej w niespodziewanej sytuacji na drodze. Ubezpieczenia takie są często oferowane w pakietach razem z OC i AC.

Kolejnym godnym uwagi produktem jest ubezpieczenie od awarii pojazdu. Wiele informacji na jego temat można znaleźć na stronie https://porownywarka-ubezpieczen.pl/czym-jest-i-jak-dziala-ubezpieczenie-od-awarii-samochodu/. Ubezpieczenia te są często określane jako autogwarancja. Można dzięki nim uzyskać dodatkową pomoc w przypadku awarii pojawiającej się podczas jazdy lub uruchamiania pojazdu.