Rodzaj żeglugi a model jachtu. Jak wybrać odpowiedni jacht na rejs po Mazurach?

Żeglarstwo to sport, który zyskuje coraz większą popularność. Aby jednak podczas rejsu czuć się komfortowo warto pamiętać o wyborze odpowiedniego jachtu. Ważnym kryterium przy wyborze będzie rodzaj żeglugi.

Nawet będąc osobą początkującą, która nigdy nie uczestniczyła w rejsie można rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem. Nie trzeba posiadać własnego jachtu, gdyż bardzo łatwo można wyczarterować jacht np. na Mazurach korzystając ze strony https://czarter4u.pl. Należy jednak wcześniej odpowiednio go dobrać, aby rejs był dla nas komfortowy i bezpieczny. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na rodzaj żeglugi. Wybór jachtu zależy od tego, w jaki sposób planujemy go wykorzystać, czy ma on nam posłużyć bardziej za bazę noclegową czy też środek transportu.

Jachty do żeglugi sportowej

W przypadku żeglugi sportowej najlepszy będzie jacht o smukłej sylwetce i lekkiej konstrukcji, dużej powierzchni żagli, z otwartą rufą, dużym kokpitem i małą nadbudówką. Warto jednak pamiętać, że są to jachty, które wymagają od załogi sporego doświadczenia, gdyż są bardzo szybkie i zwrotne. Minusem może być to, że mniejsze jachty tej klasy często nie mają kabiny wc.

Jachty jako alternatywa dla hotelu

Jeśli jacht ma nam posłużyć bardziej jako baza noclegowa to warto wybrać jak największy model. Ważne będzie zwłaszcza wyposażenie, takie jak zamykane kabiny sypialne czy osobna i przestronna kabina wc. Taki jacht musi być przede wszystkim bezpieczny i komfortowy. Jachty tej klasy przeznaczone są raczej do postoju w porcie. Trzeba się też liczyć z ich wyższą w porównaniu do innych jachtów ceną.

Jachty turystyczne

Są to jachty średniej klasy, które nadają się zarówno do postoju na dziko jak i w dobrze wyposażonej marinie. Ze względów bezpieczeństwa mają one ograniczoną powierzchnię żagli. Powierzchnia mieszkalna jachtów turystycznych jest zazwyczaj koedukacyjna z jedną zamykaną kabiną dziobową. Możliwe są również czartery jachtów do tzw. żeglugi trampingowej przeznaczone dla osób, które cenią przede wszystkim bliski kontakt z naturą i nie przeszkadzają im niewygody. Jachty trampingowe są tanie i posiadają niewielkie rozmiary, ich największą zaletą jest to, że nadają się do wpłynięcia w każdy nawet najdzikszy zakątek Mazur.

Jachty uniwersalne

Jeśli z kolei szukamy jachtu uniwersalnego to warto wybrać ten przeznaczony do żeglugi turystyczno-sportowej. Takie jachty nie należą do najtańszych, są za to nowoczesne i mają dobre właściwości nautyczne. Dużą zaletą takich jachtów jest ich komfort i bezpieczeństwo. Dostarczą również sporo wrażeń miłośnikom sportowego szaleństwa. Żeglarzom z zacięciem regatowym można polecić np. jacht Maxus 28, jest on bardzo dobrze wyposażony, przestronny i szybki. Często wybierany jest również jacht Maxus 26 EVO. To pierwszy jacht z nowoczesnej linii evo. Na uznanie zasługuje jego nowoczesny wygląd i oryginalny kształt.