Co można zrobić jeśli cierpimy z powodu palucha sztywnego

Chodzenie może być problemem, jeśli nie możesz zgiąć dużego palca, a taka sytuacja zdarza się, kiedy mamy paluch sztywny.

Jest to zniekształcenie stawów, powodujące ocieranie się o siebie kości i narastanie guzka na stawie. Z biegiem czasu paluch sztywny może prowadzić do bolesnych odcisków, kiedy centralny rdzeń tkanki twardej z kalusem wokół niego napiera na skórę, modzeli i młotków, czyli palców u nóg, które są wygięte w dół i mogą się krzyżować. Takie problemy ze stawami mogą również wystąpić, jeśli mamy halluksy. Ryzyko wystąpienia palucha sztywnego i innych zmian zwyrodnieniowych w stawach rośnie wraz z wiekiem, co jest głównie spowodowane zużyciem chrząstek i stawów, ale nie jest to czynnikiem głównym występowania nieprawidłowości w palcach u stóp. Twoje ciało może stać się mniej zdolne do leczenia uszkodzonej chrząstki wraz z wiekiem. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów jest większe, jeśli takie problemy występują w twojej rodzinie, jesteś otyły, lub miałeś wcześniejszy uraz stawu w stopie.
Paluch sztywny może również wystąpić z powodu urazu palca lub deformacji stopy, a problem zazwyczaj zaczyna się między 30 a 60 rokiem życia. Również noszenie zbyt wąskiego w noskach obuwia może powodować powstawanie halluksów i palucha sztywnego. Co można zrobić jeśli cierpimy z powodu palucha sztywnego

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.

Umieszczenie okładów z lodu na palcach może przynieść tymczasową ulgę. Wybór odpowiedniego obuwia może mieć duże znaczenie. Wysokie obcasy, ciasne buty i buty ze spiczastymi czubkami mogą sprzyjać tworzeniu się problemów ze stawami palców. Możesz skorzystać z wkładek lub podpórek ortopedycznych pod łuk stopy, aby zapobiec otarciom i poprawić komfort. Jednak aby skutecznie wyleczyć paluch sztywny, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby znaleźć ostrogi kostne i ocenić utratę funkcji stawu. Jednak zdjęcia rentgenowskie nie zawsze są potrzebne do prawidłowego zdiagnozowania palucha sztywnego, ponieważ często zmiany widać gołym okiem.